Ceny bytů a domů v Česku rekordně rostou

Česká republika

Ceny bytů a domů v Česku rekordně rostou

Praha - Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Ze zemí Evropské unie to bylo nejvíce. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem se ceny zvedly i v Litvě a Lotyšsku, naopak v Chorvatsku o 0,4 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta,.

"Situace v Česku je v kontextu EU varovná. Za rizikový vývoj mohou zejména dva klíčové faktory. Prvním jsou až příliš dlouhá stavební řízení, která developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví neumožňují pružně reagovat na současnou zvýšenou poptávku po bydlení," sdělil ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Druhým faktorem je podle něj měnová politika ČNB, když její měnová intervence z roku 2013 snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů, a tím i zvýšila poptávku po nemovitostech. Zároveň se podílela na snížení atraktivity dalších investičních nástrojů, například dluhopisů, což pozornost investorů namířilo také k nemovitostem. "ČNB tak zejména letos v prvním čtvrtletí uvízla v pasti, jelikož se loni napevno zavázala ukončit režim nejdříve ve druhém kvartále. Korunu tak paradoxně oslabovala i v prvním čtvrtletí, kdy v Česku rostly ceny nemovitostí nejrychleji v EU," doplnil Kovanda. ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. Vzhledem k vývoji na nemovitostním trhu a v české ekonomice podle Kovandy nelze čekat, že by výrazný růst cen nemovitostí v nejbližších čtvrtletích ustal.

Podle analytika ING Jakuba Seidlera začínají být nerovnováhy na trhu nemovitostí stále významnější, což souvisí s extrémně uvolněnou měnovou politikou centrální banky. "Současná politika nulových sazeb není konzistentní s vývojem domácí ekonomiky. I z toho důvodu se domníváme, že ČNB zvýší sazby po téměř deseti letech už na začátku srpna," dodal.

Meziroční růst cen bytů a domů v 1. čtvrtletí 2017:

ZeměZměna (v procentech)
Česko12,8
Litva10,2
Lotyšsko10,1
Irsko8,9
Bulharsko8,8
Maďarsko8,0
Portugalsko7,9
Estonsko7,7
Lucembursko6,8
Švédsko6,6
Nizozemsko6,1
Slovinsko5,9
Velká Británie5,6
Belgie5,4
Španělsko5,3
Malta5,2
Německo5,1
Rumunsko5,1
Rakousko4,8
Kypr4,1
Slovensko3,8
Dánsko3,6
Polsko3,3
Francie3,1
Finsko1,4
Itálie-0,1
Chorvatsko-0,4
Řeckoúdaje nejsou k dispozici

 

 

Zdroj: Eurostat, 19.07.2017©2015 ZahranicniReality.cz. Všechna práva vyhrazena. | Podmínkami pro vkládání inzerce do databáze serveru ZahranicniReality.cz