Koruna posiluje, prolomila už hranici 26 Kč/eur

Česká republika

Koruna posiluje, prolomila už hranici 26 Kč/eur

Praha - Česká měna poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro, když posílila na 25,995 Kč za euro. Odpoledne ale znovu oslabovala až na 26,10 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna zpevnila o 20 haléřů na 22,44 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dále stagnovala.

"České měně pomáhá v dosavadním průběhu červencového obchodování silná pozice eura na světovém trhu. Ta vyplývá především z faktu, že se evropské ekonomice daří. A tím pádem se daří i ekonomice české, která je na vývoji vnějšího prostředí jako malá otevřená ekonomika závislá," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Koruna navíc profituje i ze sílících očekávání, že centrální banka na svém srpnovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. "Očekáváme, že bude sílit očekávání na růst úrokových sazeb, a tudíž je velmi pravděpodobné, že se hráči na trhu opětovně pokusí dostat kurz pod hladinu 26 CZK/EUR," dodal Vejmělek.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je kurz koruny stále silně podhodnocen vůči "jakési hypotetické rovnovážné úrovni", takže má stále prostor k dalšímu posilování. "Osobně se domnívám, že další bariéra, tentokrát 25 korun za jedno euro, padne ještě do konce tohoto roku," uvedla Šichtařová.

Index pražské burzy PX sice stoupl, ale pouze o 0,08 procenta na 1008,69 bodu. Nejvýrazněji se změnila cena akcií likérky Stock, které odepsaly více než tři procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Ze 14 hlavních emisí pražské burzy se dnes pouze cena akcií Stocku posunula o více než několik desetin procenta. Cenné papíry likérky zlevnily o 3,19 procenta na 48,50 koruny.

Největší objem obchodů si připsaly akcie energetické firmy ČEZ, které zdražily o 0,63 procenta na 400 korun. Nejvýraznějšího posílení dosáhly cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,79 procenta na 1026 koruny.

Česká měna dnes mírně oslabila k euru a zpevnila vůči dolaru. Koruna oproti předchozímu závěru oslabila k euru o dva haléře na 26,10 Kč/EUR. K dolaru naopak posílila o 20 haléřů na 22,44 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Zdroj: Patria, 20.07.2017©2015 ZahranicniReality.cz. Všechna práva vyhrazena. | Podmínkami pro vkládání inzerce do databáze serveru ZahranicniReality.cz